საოლიპიადოდ

   "მსოფლიო შვიდკაცის" XX სეზონს პირველი ნახევრის, ანუ 5 ეტაპის შემდეგ, კვლავაც სასწაულად მოძლიერებული შტატები მოწინავეობს

დამწყებებს!  ჯერ იხილეთ შედეგები

იანკებს უწინაც არა უშავდათ რა, მაგრამ გრანდებად ახლაღა იქცნენ.  გუნდი არ მალავს, რომ 2020 წელს, ტოკიოს ოლიმპიადაზე, ოქროს უმიზნებს, იაპონიის საგზურის დაბევება კი ბობოლებს წელსვე შეუძლიათ – "მსოფლიო სერიის" მოწინავე ოთხეულში დაფინიშებით

დეკემბრის წყვილი ეტაპის შედეგად "არწივები" 1 ქულით უსწრებდნენ ზელანდიას და სამით – ფიჯს.  მას აქეთ სამი ტურნირიც მოეწყო:

ზელანდიაში ფიჯმა ტიტული დაიცვა – ისევ შემართა თასი; ავსტრალიაში – სიდნის რომელიღაც, რაგბისთვის აქამდე უცხო სტადიონზე – ზელანდიამ იპირველა, შტატებში კი შარშანდელივით მასპინძელმა იმარჯვა

მეხუთე ფინალში’ღა

მედიის გასახარად ისე გამოვიდა, რომ სერიის III-IV ეტაპებზე, ვინც თასს აიღებდა, იანკებს ქულებით ეწეოდა და სხვაობით უსწრებდა, ხოლო როცა არწივებმა გატეხეს 4-წაგებიანი ნავსი და პირველად სეზონის მეხუთე ფინალში’ღა იმარჯვეს, ფორამ 5 ქულა შეადგინა!

შტატებმა შინ, ლას’ვეგასში, ზელანდია ამ სერიაში მესამედაც გააგდეს ნახევარ’ფინალში.  თამაშის მიწურულს, ფრეზე, კივები თავს იცავდნენ და ზედიზედ ჯარიმდებოდნენ; იანკები კარში არ ურტყამდნენ, უჩაუქესმა ქარლინ აილზმა კი სირენის შემდეგ მაინც გაიტანა ლელო და ჰეთ’თრიქი გაიფორმა

 

შვიდკაცის მსოფლიო სერია

XX სეზონი * 2018-19

 

III ეტაპი * 26-27/01 ჰემილთონ (ზელ)

<<  ჯგუფები (# მიწვეული, (+00) სხვაობით)    რჩეული 

(ა) ფიჯი 3-0, ავსტრალია 2-1 / არხენტინა 1-2, უელსი 0-3
(ბ) შტატები 3-0, სამოა 2-1 / ინგლისი 1-2, ტონგა
# 0-3
(გ) აფრიკა 3-0, შოტლანდია 2-1 / კენია 1-2, საფრანგეთი 0-3
(დ) ზელანდია 3-0, კანადა
(-13) / ესპანეთი(-21) 1-1*1, იაპონია 0-3

<<  მეოთხედ’ფინალი    რჩეული 

ფიჯი (ა1) 33:7 კანადა (დ2)
აფრიკა (გ1) 28:19 სამოა (ბ2)
ზელანდია (დ1) 24:17 ავსტრალია (ა2)
შტატები (ბ1) 19:14 შოტლანდია (გ2)

<<  ნახევარ’ფინალი

ფიჯი 29:7 აფრიკა
შტატები 17:7 ზელანდია

<<  ფინალი

(XIII)  ტონგა 33:10 საფრანგეთი
ალაფა (IX)  ინგლისი 36:7 კენია
(V)  შოტლანდია 24:19 სამოა
ბრინჯაო (III)  ზელანდია 29:7 აფრიკა
ოქრო + თასი (I) 
ფიჯი 38:0 შტატები   ვიდეო

<<  ფიჯი

1 სევულონი მოთე’ნათანგი, 3 კალიონე ნასოკო^კაპ, 6 მელი ნდერე’ნალანგი, 7 ვილიმონი მბოტიტუ, 8 ვაისეა ნათუნქუ,
9 ჯერი ტუვაი, 11 ამინიასი ტუი’მამბა * 2 ჯოსუა ვაკურუ’ნამბილი,
4 პაულა ნდრანი’სინუკულა, 5 მესულამი კუნა-ვულა|ლოლო,
10 ალოსიო ნანდუვა, 12 ტერიო ვეილავა, 13 აპენისა თაკაუ’მბალავუ * მწ) გარეს ბეიბერ (უელ)

IV ეტაპი * 2-3/02 სიდნი (ავს)

<<  ჯგუფები (# მიწვეული;  (+00) სხვაობით)    რჩეული 

(ა) ფიჯი 3-0, ინგლისი 2-1 / იაპონია 1-2, სამოა 0-3
(ბ) შტატები 3-0, საფრანგეთი 2-1 / კანადა 1-2, კენია 0-3
(გ) ზელანდია 3-0, ესპანეთი 2-1 / უელსი 1-2, შოტლანდია 0-3
(დ) აფრიკა
(+47), ავსტრალია(+25) / არხენტინა(+22) 2-1, ტონგა# 0-3

<<  მეოთხედ’ფინალი    რჩეული 

ფიჯი (ა1) 22:17 ავსტრალია (დ2)
ზელანდია (გ1) 28:5 საფრანგეთი (ბ2)
აფრიკა (დ1)
5:26 ინგლისი (ა2)
შტატები (ბ1) 38:10 ესპანეთი (გ2)

<<  ნახევარ’ფინალი

ზელანდია 36:14 ფიჯი
შტატები 14:7 ინგლისი

<<  ფინალი

(XIII)  სამოა 25:5 ტონგა
ალაფა (IX)  არხენტინა 10:7 იაპონია
(V)  აფრიკა 12:10 ავსტრალია
ბრინჯაო (III)  ინგლისი 19:17 ფიჯი
ოქრო + თასი (I) 
ზელანდია 21:5 შტატები   ვიდეო

<<  ზელანდია

1 სქოთ გრეგორი, 3 ჯეიმზ ნგ’შიუ, 6 ვილიმონი კოროი, 7 სემ დიქსონ, 9 რეგან ვარე, 10 კურტ ბეიქერ, 12 სიონე მოლია^კაპ *
2 თიმ მიქელსონ
^კაპ, 4 ჯოსევა რავოუ’ვოუ, 5 ამანაკი ნიქოლ,
8 ენდრიუ ნიუ’სთაბ, 11 ჯონა ნარეკი, 13 თრელ ჯო’ეს
*
მწ) ქლარქ ლეიდლოუ

V ეტაპი * 1-3/03 ლას’ვეგას (აშშ)

<<  ჯგუფები (# მიწვეული; ^ პირისპირით, (+00) სხვაობით)    რჩეული 

(ა) ზელანდია 3-0, სამოა 2-1 / ესპანეთი(-17), კანადა(-21) 0-2*1
(ბ) არხენტინა
^, შტატები 2-1 / საფრანგეთი^, კენია 1-2
(გ) აფრიკა 2-0*1, ინგლისი 2-1 / იაპონია 1-2, ჩილე
# 0-2*1
(დ) ავსტრალია 3-0, ფიჯი 2-1 / შოტლანდია 1-2, უელსი 0-3

<<  მეოთხედ’ფინალი    რჩეული 

ზელანდია (ა1) 19:14 ფიჯი (დ2)
აფრიკა (გ1)
10:29 შტატები (ბ2)
ავსტრალია (დ1)
20:21 სამოა (ა2)
არხენტინა (ბ1) 26:21 ინგლისი (გ2)

<<  ნახევარ’ფინალი    რჩეული 

შტატები 24:19 ზელანდია
სამოა 33:19 არხენტინა

<<  ფინალი

(XIII)  კანადა 21:12 უელსი
ალაფა (IX)  შოტლანდია 15:14 ესპანეთი
(V)  ინგლისი 19:15 ფიჯი
ბრინჯაო (III)  ზელანდია 26:19 არხენტინა
ოქრო + თასი (I) 
შტატები 27:0 სამოა

<<  შტატები

1 ქარლინ აილზ, 2 ბენ პინქელმან, 4 მატაი ლეუტა, 7 ფოლაუ ნიუა,
9 სთივენ თომასინ, 10 მედისონ ჰიუზ
^კაპ, 12 მარტინ იოსეფო * 
3 დანი ბარეთ, 5 ბრეთ თომპსონ, 6 ქევონ ვილიამს, 8 თერელ ბრაუნ, 11 მარქ ტუპოულა, 13 ბენ ბროსელ * მწ) მაიქ ფრაიდი (ინგ)

>>  ქულა

ნიხრი:  თასი 22 - 19 - 17 - 15 / 13 - 12 - 10 -10  /  ალაფა 8 - 7 - 5 - 5 / 3 - 2 - 1 - 1

98 შტატები (თ: ლას’ვეგას); 93 ზელანდია (2თ: დუბაი სიდნი);
84
ფიჯი (2თ: ქეიპ’თაუნ ჰემილთონ); 68 ინგლისი (გადიან ოლიმპიადაზე)
67 აფრიკა; 57 ავსტრალია; 49 სამოა; 46 არხენტინა; 42 შოტლანდია;
39 ესპანეთი; 28 კანადა; 25 საფრანგეთი; 17 კენია; 13 უელსი –
12 იაპონია
(ვარდება)  |  5 ჩილე# ტონგა##; 2 ზიმბაბვე##

>>  განრიგი
1

30/11-1/12

დუბაი

(არბ)

2

8-9/12

ქეიპ’თაუნ

(აფრ)

3

26-27/01

ჰემილთონ

(ზელ)

4

2-3/02

სიდნი

(ავს)

5

1-3/03

ლას’ვეგას

(აშშ)

6

9-10/03

ვანქუვერ

(კან)

7

5-7/04

ჰონკონგ

(ჩინ)

8

13-14/04

სინგაპურ

(სნგ)

9

25-26/05

ლონდონ

(ინგ)

10

1-2/06

პარიზ’ი

(სფრ)

<<   თასის მფლობელი

1999-2019 (171 ეტაპი)

58 ზელანდია; 38 ფიჯი; 29 აფრიკა;
18 ინგლისი; 11 სამოა; 7 ავსტრალია;
3 შტატები;
2 არხენტინა შოტლანდია; 1 კანადა კენია საფრანგეთი

<<  სერიის ჩემპიონი

ზელანდია

12

2000-05,  2007-08,  2011-14

ფიჯი  

3

2006,  2015,  2016

აფრიკა  

3

2009,  2017,  2018

სამოა  

1

2010